Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Raffaele Forni

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Syria

Titular Archbishop of Aegina


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1906BornVilla Bedretto
29 Jul 193428.2Ordained PriestPriest of Lugano, Switzerland
31 Jul 195347.2AppointedTitular Archbishop of Aegina
31 Jul 195347.2AppointedApostolic Internuncio to Iran
13 Sep 195347.3Ordained BishopTitular Archbishop of Aegina
24 Sep 195549.3AppointedApostolic Nuncio to Venezuela
27 Feb 196053.8AppointedApostolic Nuncio to Uruguay
23 Oct 196559.4AppointedOfficial of the Secretariat of State
17 Jun 196761.1AppointedApostolic Pro-Nuncio to Syria
19 Sep 196963.3RetiredApostolic Pro-Nuncio to Syria
29 Sep 199084.3DiedApostolic Nuncio Emeritus to Syria

MicroData Summary for Raffaele Forni:
Archbishop Raffaele Forni (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Syria

  • a priest for 56.2 years
  • a bishop for 37.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013