Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Fernández de Santa Cruz y Sahagún

Deceased

Bishop of Tlaxcala (Puebla de los Angeles)


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1637BornPalencia, Spain
1661²23.9Ordained PriestPriest
19 Feb 167437.0AppointedBishop of Guadalajara, Jalisco, México
24 Aug 167538.5Ordained BishopBishop of Guadalajara, Jalisco, México
29 Sep 167538.6InstalledBishop of Guadalajara, Jalisco, México
31 Mar 167639.2SelectedBishop of Tlaxcala (Puebla de los Angeles), México
19 Oct 167639.7ConfirmedBishop of Tlaxcala (Puebla de los Angeles), México
9 Aug 167740.5InstalledBishop of Tlaxcala (Puebla de los Angeles), México
1 Feb 169962.0DiedBishop of Tlaxcala (Puebla de los Angeles), México

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Manuel Fernández de Santa Cruz y Sahagún:
Bishop Manuel Fernández de Santa Cruz y Sahagún (born , died ) Bishop of Tlaxcala (Puebla de los Angeles)

  • a priest for 38.0 years
  • a bishop for 23.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 157, and Page 213
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 382
  • b/c2+: Episcopologio Español, Volume 1500, Page 212, Number 1,324
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1675, Number 14

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 3 May 2015