Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Domenico Enrici

Deceased

Official Emeritus of the Secretariat of State

Titular Archbishop of Ancusa


Events

DateAgeEventTitle
9 Apr 1909BornCervasca San Stefano, Italy
29 Jun 193324.2Ordained PriestPriest of Cuneo, Italy
17 Sep 195546.4AppointedTitular Archbishop of Ancusa
17 Sep 195546.4AppointedApostolic Internuncio to Indonesia
1 Nov 195546.6Ordained BishopTitular Archbishop of Ancusa
30 Jan 195848.8AppointedApostolic Nuncio to Haiti
5 Jan 196050.7AppointedApostolic Internuncio to Japan
1 Oct 196253.5AppointedApostolic Delegate to Australia
26 Apr 196960.0AppointedApostolic Delegate to Great Britain
16 Jul 197364.3AppointedOfficial of the Secretariat of State
1 Dec 197970.6ResignedOfficial of the Secretariat of State
3 Dec 199788.7DiedOfficial Emeritus of the Secretariat of State

MicroData Summary for Domenico Enrici:
Archbishop Domenico Enrici (born , died ) Official Emeritus of State

  • a priest for 64.4 years
  • a bishop for 42.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 100

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 12 Nov 2014