Catholic-Hierarchy DC

Bishop Peter Magoshiro Matsuoka

Deceased

Bishop Emeritus of Nagoya, Japan


Events

DateAgeEventTitle
21 Mar 1887Born
10 Feb 191830.8Ordained PriestPriest
194153.7AppointedPrefect of Niigata, Japan
13 Dec 194558.7AppointedPrefect of Nagoya, Japan
195365.7ResignedPrefect of Niigata, Japan
16 Apr 196275.0AppointedBishop of Nagoya, Japan
3 Jun 196275.2Ordained BishopBishop of Nagoya, Japan
26 Jun 196982.2RetiredBishop of Nagoya, Japan
26 Jun 196982.2AppointedTitular Bishop of Belali
4 Feb 197183.8ResignedTitular Bishop of Belali
6 Aug 198093.3DiedBishop Emeritus of Nagoya, Japan

MicroData Summary for Peter Magoshiro Matsuoka
Bishop Peter Magoshiro Matsuoka (born , died ) Bishop Emeritus of Nagoya

EventPlace
Birth PlaceUrakami
Ordained BishopSts. Peter and Paul, Cathedral, Nagoya, Diocese of Nagoya

  • a priest for 62.4 years
  • a bishop for 18.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1962, Number 70
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 10, Number 508

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast