Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Aijir˘ Yamaguchi

Deceased

Archbishop Emeritus of Nagasaki


Events

DateAgeEventTitle
14 Jul 1894BornUrakami
24 Dec 192329.4Ordained PriestPriest
9 Nov 193642.3AppointedPrefect of Kagoshima, Japan
1 Jul 193743.0AppointedBishop of Nagasaki, Japan
7 Nov 193743.3Ordained BishopBishop of Nagasaki, Japan
14 May 195964.8AppointedArchbishop of Nagasaki, Japan
19 Dec 196874.4RetiredArchbishop of Nagasaki, Japan
19 Dec 196874.4AppointedTitular Archbishop of Massa Lubrense
4 Feb 197176.6ResignedTitular Archbishop of Massa Lubrense
25 Sep 197682.2DiedArchbishop Emeritus of Nagasaki, Japan

MicroData Summary for Paul Aijir˘ Yamaguchi:
Archbishop Paul Aijir˘ Yamaguchi (born , died ) Archbishop Emeritus of Nagasaki

  • a priest for 52.8 years
  • a bishop for 38.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1937, Number 79

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013