Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Germain Mousset, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Taiku

Titular Bishop of Irenopolis in Isauria


Events

DateAgeEventTitle
19 Sep 1876BornSaint-Rambert-sur-Loire, France
24 Jun 190023.8Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
13 Dec 193862.2AppointedVicar Apostolic of Taiku, Korea (South)
13 Dec 193862.2AppointedTitular Bishop of Irenopolis in Isauria
7 May 193962.6Ordained BishopTitular Bishop of Irenopolis in Isauria
25 Oct 194266.1ResignedVicar Apostolic of Taiku, Korea (South)
8 Jun 195780.7DiedVicar Apostolic Emeritus of Taiku, Korea (South)

MicroData Summary for Jean-Germain Mousset:
Bishop Jean-Germain Mousset M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Taiku

  • a priest for 57.0 years
  • a bishop for 18.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013