Catholic-Hierarchy DC

Archbishop John Baptist Sye Bong-Kil

Deceased

Archbishop Emeritus of Daegu {Taegu}


Events

DateAgeEventTitle
1 May 1911BornUsan
11 Jun 193827.1Ordained PriestPriest
3 Jul 195544.2AppointedVicar Apostolic of Taiku, Korea (South)
3 Jul 195544.2AppointedTitular Bishop of Choma
15 Sep 195544.4Ordained BishopTitular Bishop of Choma
10 Mar 196250.9AppointedArchbishop of Daegu {Taegu}, Korea (South)
5 Jul 198675.2RetiredArchbishop of Daegu {Taegu}, Korea (South)
7 Apr 198775.9DiedArchbishop Emeritus of Daegu {Taegu}, Korea (South)

MicroData Summary for John Baptist Sye Bong-Kil:
Archbishop John Baptist Sye Bong-Kil (born , died ) Archbishop Emeritus of Daegu {Taegu}

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 31.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 78

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013