Catholic-Hierarchy DC

Bishop Célestin-Félix-Joseph Chouvellon, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Eastern Szechwan {Se-Ciuen Orientale}

Titular Bishop of Dausara


Events

DateAgeEventTitle
19 Dec 1849BornUsson-en-Forez, France
1871¹21.0ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
20 Sep 187323.8Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
25 Sep 189141.8AppointedVicar Apostolic of Eastern Szechwan {Se-Ciuen Orientale}, China
25 Sep 189141.8AppointedTitular Bishop of Dausara
27 Dec 189142.0Ordained BishopTitular Bishop of Dausara
11 May 192474.4DiedVicar Apostolic of Eastern Szechwan {Se-Ciuen Orientale}, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Célestin-Félix-Joseph Chouvellon:
Bishop Célestin-Félix-Joseph Chouvellon M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Eastern Szechwan {Se-Ciuen Orientale}

  • a priest for 50.6 years
  • a bishop for 32.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 239

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013