Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jacques-Victor-Marius Rouchouse, M.E.P. †

Deceased

Bishop of Chengdu [Chengtu]


Events

DateAgeEventTitle
6 Jun 1870BornSaint-Étienne, France
1890²19.6ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
30 Jun 189525.1Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
28 Jan 191645.6AppointedVicar Apostolic of Northwestern Szechwan {Se-Ciuen Settentrionale-Occidentale}, China
28 Jan 191645.6AppointedTitular Bishop of Aegeae
1 Oct 191646.3Ordained BishopTitular Bishop of Aegeae
11 Apr 194675.8AppointedBishop of Chengdu [Chengtu], China
20 Dec 194878.5DiedBishop of Chengdu [Chengtu], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Jacques-Victor-Marius Rouchouse:
Bishop Jacques-Victor-Marius Rouchouse M.E.P. (born , died ) Bishop of Chengdu [Chengtu]

  • a priest for 53.5 years
  • a bishop for 32.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 39
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1916, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013