Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Sylvain Valentin, M.E.P. †

Deceased

Bishop of Kangding [Kangting]


Events

DateAgeEventTitle
11 Dec 1880BornUsson en Forez, France
27 Feb 190423.2Ordained DeaconDeacon of La Société des Missions Etrangères
26 Jun 190423.5Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
11 Nov 192645.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Tatsienlu, China
16 Nov 192645.9AppointedTitular Bishop of Zeugma in Syria
7 Aug 192746.7Ordained BishopTitular Bishop of Zeugma in Syria
6 Aug 193655.7SucceededVicar Apostolic of Tatsienlu, China
11 Apr 194665.3AppointedBishop of Kangding [Kangting], China
7 Jan 196281.1DiedBishop of Kangding [Kangting], China

MicroData Summary for Pierre-Sylvain Valentin:
Bishop Pierre-Sylvain Valentin M.E.P. (born , died ) Bishop of Kangding [Kangting]

  • a priest for 57.5 years
  • a bishop for 34.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1927, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013