Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis-Gabriel-Xavier Jantzen, M.E.P. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Chongqing [Chungking]

Titular Archbishop of Phasis


Events

DateAgeEventTitle
23 Sep 1885BornNancy, France
26 Sep 190924.0Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
16 Feb 192640.4AppointedVicar Apostolic of Chungking [Chongqing], China
16 Feb 192640.4AppointedTitular Bishop of Tremithus
21 Sep 192641.0Ordained BishopTitular Bishop of Tremithus
11 Apr 194660.6AppointedArchbishop of Chongqing [Chungking], China
24 Oct 195065.1ResignedArchbishop of Chongqing [Chungking], China
24 Oct 195065.1AppointedTitular Archbishop of Phasis
28 Aug 195367.9DiedArchbishop Emeritus of Chongqing [Chungking], China

MicroData Summary for Louis-Gabriel-Xavier Jantzen:
Archbishop Louis-Gabriel-Xavier Jantzen M.E.P. (born , died ) Archbishop Emeritus of Chongqing [Chungking]

  • a priest for 43.9 years
  • a bishop for 26.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1926, Number 62

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013