Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Eugène-Jean-Claude-Joseph Desflèches, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Eastern Szechwan {Se-Ciuen Orientale}

Titular Archbishop of Claudiopolis in Honoriade


Events

DateAgeEventTitle
13 Feb 1814BornJonage, France
183722.9ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
23 Dec 183723.9Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
18 Dec 184026.8AppointedTitular Bishop of Sinitis
29 May 184228.3AppointedTitular Bishop of Sinitis
184429.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Se-Ciuen (Setchoan), China
28 Apr 184430.2Ordained BishopTitular Bishop of Sinitis
2 Apr 185642.1AppointedVicar Apostolic of Eastern Szechwan {Se-Ciuen Orientale}, China
11 Feb 188369.0ResignedVicar Apostolic of Eastern Szechwan {Se-Ciuen Orientale}, China
20 Feb 188369.0AppointedTitular Archbishop of Claudiopolis in Honoriade
8 Nov 188773.7DiedVicar Apostolic Emeritus of Eastern Szechwan {Se-Ciuen Orientale}, China

MicroData Summary for Eugène-Jean-Claude-Joseph Desflèches:
Archbishop Eugène-Jean-Claude-Joseph Desflèches M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Eastern Szechwan {Se-Ciuen Orientale}

  • a priest for 49.9 years
  • a bishop for 43.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 209
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 347

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013