Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gerald Thomas Mahon, M.H.M. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Westminster, England

Titular Bishop of Eanach Dúin


Events

DateAgeEventTitle
4 May 1922BornFulham, London
14 Jul 194624.2Ordained PriestPriest of St. Joseph’s Missionary Society of Mill Hill
1963²40.7AppointedSuperior General of St. Joseph’s Missionary Society of Mill Hill
24 Apr 197048.0AppointedAuxiliary Bishop of Westminster, England, Great Britain
24 Apr 197048.0AppointedTitular Bishop of Eanach Dúin
23 May 197048.1Ordained BishopTitular Bishop of Eanach Dúin
29 Jan 199269.7DiedAuxiliary Bishop of Westminster, England, Great Britain

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Gerald Thomas Mahon:
Bishop Gerald Thomas Mahon M.H.M. (born , died ) Auxiliary Bishop of Westminster

  • a priest for 45.5 years
  • a bishop for 21.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c34: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • b: Arundel to Zabi, Page 145

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 12 Nov 2014