Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Victor Colomban Dreyer, O.F.M. †

Deceased

Apostolic Delegate Emeritus to Indochina

Titular Archbishop of Adulis


Events

DateAgeEventTitle
15 Feb 1866BornRosheim, France
25 Jul 188923.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
27 Jun 192357.4AppointedTitular Bishop of Orthosias in Phoenicia
27 Jun 192357.4AppointedVicar Apostolic of Rabat, Morocco
16 Aug 192357.5Ordained BishopTitular Bishop of Orthosias in Phoenicia
11 Mar 192761.1AppointedVicar Apostolic of Canale di Suez {Suez Canal}, Egypt
24 Nov 192862.8AppointedApostolic Delegate to Indochina
26 Nov 192862.8AppointedTitular Archbishop of Adulis
19 Nov 193670.8ResignedApostolic Delegate to Indochina
7 May 194478.2DiedApostolic Delegate Emeritus to Indochina

MicroData Summary for Victor Colomban Dreyer:
Archbishop Victor Colomban Dreyer O.F.M. (born , died ) Apostolic Delegate Emeritus of Indochina

  • a priest for 54.8 years
  • a bishop for 20.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013