Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Jean-Marie-Louis Peurois, O.F.M. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Rabat

Titular Bishop of Tubia


Events

DateAgeEventTitle
6 May 1881BornVisseiche, France
25 May 193655.0AppointedAuxiliary Bishop of Rabat, Morocco
25 May 193655.0AppointedTitular Bishop of Tubia
24 Aug 193655.2Ordained BishopTitular Bishop of Tubia
7 May 194665.0ResignedAuxiliary Bishop of Rabat, Morocco
1957¹75.6AppointedAuxiliary Bishop of Rabat, Morocco
13 Mar 195977.8DiedAuxiliary Bishop of Rabat, Morocco

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Pierre-Jean-Marie-Louis Peurois:
Bishop Pierre-Jean-Marie-Louis Peurois O.F.M. (born , died ) Auxiliary Bishop of Rabat

  • a bishop for 22.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 57

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015