Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre Chatelus

Deceased

Bishop Emeritus of Nevers

Titular Archbishop of Leucas


Events

DateAgeEventTitle
27 Nov 1854BornSaint-Romain-le-Puy
15 Jun 187823.6Ordained PriestPriest of Lyon (-Vienne), France
13 Apr 191055.4AppointedBishop of Nevers, France
29 Jun 191055.6Ordained BishopBishop of Nevers, France
7 Jul 191055.6InstalledBishop of Nevers, France
22 Apr 193277.4RetiredBishop of Nevers, France
22 Apr 193277.4AppointedTitular Archbishop of Leucas
25 Feb 194388.2DiedBishop Emeritus of Nevers, France

MicroData Summary for Pierre Chatelus:
Archbishop Pierre Chatelus (born , died ) Bishop Emeritus of Nevers

  • a priest for 64.7 years
  • a bishop for 32.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 52

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013