Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Dadolle

Deceased

Bishop of Dijon


Events

DateAgeEventTitle
28 Jan 1857BornVillemontais
22 May 188023.3Ordained PriestPriest
21 Feb 190649.1AppointedBishop of Dijon, France
25 Feb 190649.1Ordained BishopBishop of Dijon, France
22 May 191154.3DiedBishop of Dijon, France

MicroData Summary for Pierre Dadolle:
Bishop Pierre Dadolle (born , died ) Bishop of Dijon

  • a priest for 31.0 years
  • a bishop for 5.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: LC
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1906, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013