Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Rémy-Louis Leprêtre, O.F.M. †

Deceased

Apostolic Delegate Emeritus to Syria

Titular Archbishop of Rhusium


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1878BornLe Portel, France
25 Jul 190324.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
18 Mar 193657.6AppointedTitular Archbishop of Rhusium
18 Mar 193657.6AppointedApostolic Delegate to Syria
12 May 193657.7Ordained BishopTitular Archbishop of Rhusium
7 May 194768.7ResignedApostolic Delegate to Syria
10 Jan 196182.4DiedApostolic Delegate Emeritus to Syria

MicroData Summary for Rémy-Louis Leprêtre:
Archbishop Rémy-Louis Leprêtre O.F.M. (born , died ) Apostolic Delegate Emeritus of Syria

  • a priest for 57.5 years
  • a bishop for 24.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013