Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Maglione

Deceased

Secretary of State

Cardinal-Priest of Santa Pudenziana


Events

DateAgeEventTitle
2 Mar 1877Born
25 Jul 190124.3Ordained PriestPriest of Napoli {Naples}, Italy
1 Sep 192043.4AppointedTitular Archbishop of Caesarea in Palaestina
1 Sep 192043.4AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
26 Sep 192043.5Ordained BishopTitular Archbishop of Caesarea in Palaestina
24 May 192649.2AppointedApostolic Nuncio to France
16 Dec 193558.7Elevated to Cardinal
16 Dec 193558.7ResignedApostolic Nuncio to France
18 Jun 193659.2AppointedCardinal-Priest of Santa Pudenziana
22 Jul 193861.3AppointedPrefect of the Congregation of the Council
10 Mar 193962.0AppointedSecretary of State
22 Aug 194467.4DiedSecretary of State

MicroData Summary for Luigi Maglione (VIAF: 37012570)
Luigi Cardinal Maglione (born , died ) Secretary of State

EventPlace
Birth PlaceCasoria, Archdiocese of Napoli {Naples}, Italy
Death PlaceCasoria, Archdiocese of Napoli {Naples}, Italy

  • a priest for 43.0 years
  • a bishop for 23.9 years
  • a cardinal for 8.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 57
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 99
  • xsta/nunc: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 15, and Page 130, and Page 248

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 12 Mar 2018