Catholic-Hierarchy DC

Bishop René-Fernand-Bernardin Collin, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Digne (-Riez-Sisteron)


Events

DateAgeEventTitle
9 May 1905BornLa Mure
10 Jun 193429.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
26 May 194944.0AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Canale di Suez {Suez Canal}, Egypt
26 May 194944.0AppointedTitular Bishop of Dura
2 Oct 194944.4Ordained BishopTitular Bishop of Dura
18 Jan 195246.7SucceededVicar Apostolic of Port-Said, Egypt
21 Dec 195853.6AppointedBishop of Digne (-Riez-Sisteron), France
1 Dec 198075.6RetiredBishop of Digne (-Riez-Sisteron), France
27 Apr 198580.0DiedBishop Emeritus of Digne (-Riez-Sisteron), France

MicroData Summary for René-Fernand-Bernardin Collin:
Bishop René-Fernand-Bernardin Collin O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Digne (-Riez-Sisteron)

  • a priest for 50.9 years
  • a bishop for 35.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 90

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013