Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Gomez de Santiago, O.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Hai Ph˛ng

Titular Bishop of Dausara


Events

DateAgeEventTitle
20 Sep 1887BornMelgar de Corneja, Spain
29 Jan 191123.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
28 Nov 193245.2AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Hai Ph˛ng, Viet Nam
28 Nov 193245.2AppointedTitular Bishop of Dausara
18 Feb 193345.4SucceededVicar Apostolic of Hai Ph˛ng, Viet Nam
19 Mar 193345.5Ordained BishopVicar Apostolic of Hai Ph˛ng, Viet Nam
1952²64.3ResignedVicar Apostolic of Hai Ph˛ng, Viet Nam
3 Apr 196274.5DiedVicar Apostolic Emeritus of Hai Ph˛ng, Viet Nam

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Francisco Gomez de Santiago:
Bishop Francisco Gomez de Santiago O.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Hai Ph˛ng

  • a priest for 51.2 years
  • a bishop for 29.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1933, Number 9

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013