Catholic-Hierarchy DC

Daniel Nicholas Cardinal DiNardo

Archbishop of Galveston-Houston, Texas

Cardinal-Priest of Sant’Eusebio

Member of the Secretariat for the Economy


Events

DateAgeEventTitle
23 May 1949 BornSteubenville, OH
16 Jul 197728.1Ordained PriestPriest of Pittsburgh, Pennsylvania, USA
19 Aug 199748.2AppointedCoadjutor Bishop of Sioux City, Iowa, USA
7 Oct 199748.4Ordained BishopCoadjutor Bishop of Sioux City, Iowa, USA
28 Nov 199849.5SucceededBishop of Sioux City, Iowa, USA
16 Jan 200454.6AppointedCoadjutor Bishop of Galveston-Houston, Texas, USA
26 Mar 200454.8InstalledCoadjutor Bishop of Galveston-Houston, Texas, USA
29 Dec 200455.6AppointedCoadjutor Archbishop of Galveston-Houston, Texas, USA
28 Feb 200656.8SucceededArchbishop of Galveston-Houston, Texas, USA
24 Nov 200758.5Elevated to Cardinal
24 Nov 200758.5AppointedCardinal-Priest of Sant’Eusebio
20 Feb 200858.7InstalledCardinal-Priest of Sant’Eusebio
8 Mar 201464.8AppointedMember of the Secretariat for the Economy

MicroData Summary for Daniel Nicholas DiNardo:
Daniel Nicholas Cardinal DiNardo (born ) Archbishop of Galveston-Houston

Please contact the Cardinal through the Archdiocese of Galveston-Houston.

  • a priest for years
  • a bishop for years
  • a cardinal for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • s: Bollettino, 28 Feb 2005
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Number 13,155
  • ab: Bollettino, 8 Mar 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 8 Mar 2014