Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Eustaquio Pastor Cuquejo Verga, C.SS.R.

Archbishop Emeritus of Asunción


Events

DateAgeEventTitle
20 Sep 1939 BornSan Estanislao
2 Feb 195919.3ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
21 Jun 196424.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
27 Jun 198242.7AppointedAuxiliary Bishop of Asunción, Paraguay
27 Jun 198242.7AppointedTitular Bishop of Budua
15 Aug 198242.9Ordained BishopTitular Bishop of Budua
19 Apr 199050.5AppointedPrelate of Alto Paraná, Paraguay
5 May 199252.6AppointedBishop of Paraguay, Military
5 May 199252.6AppointedTitular Bishop of Aufinium
7 Mar 199858.4ResignedTitular Bishop of Aufinium
15 Jun 200262.7AppointedArchbishop of Asunción, Paraguay
6 Nov 201475.1RetiredArchbishop of Asunción, Paraguay

MicroData Summary for Eustaquio Pastor Cuquejo Verga:
Archbishop Eustaquio Pastor Cuquejo Verga C.SS.R. (born ) Archbishop Emeritus of Asunción

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Asunción.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 6 Nov 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.8, 27 Jul 2015; Data: 15 Aug 2015