Catholic-Hierarchy DC

Bishop Aloísio Ariovaldo (Tarcísio) Amaral, C.SS.R. †

Deceased

Bishop Emeritus of Campanha, Minas Gerais


Events

DateAgeEventTitle
23 Dec 1919BornTabatinga
2 Feb 193818.1ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
1 Aug 194323.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
7 Nov 196747.9AppointedSuperior General of Congregation of the Most Holy Redeemer
17 Sep 197353.7ResignedSuperior General of Congregation of the Most Holy Redeemer
29 Apr 197656.3AppointedBishop of Limeira, Sao Paulo, Brazil
25 Jun 197656.5Ordained BishopBishop of Limeira, Sao Paulo, Brazil
14 Apr 198464.3AppointedBishop of Campanha, Minas Gerais, Brazil
15 May 199171.4ResignedBishop of Campanha, Minas Gerais, Brazil
2 Nov 199474.9DiedBishop Emeritus of Campanha, Minas Gerais, Brazil

MicroData Summary for Aloísio Ariovaldo (Tarcísio) Amaral:
Bishop Aloísio Ariovaldo (Tarcísio) Amaral C.SS.R. (born , died ) Bishop Emeritus of Campanha

  • a priest for 51.3 years
  • a bishop for 18.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 4 Dec 2014