Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Juan José Aníbal Mena Porta

Deceased

Archbishop Emeritus of Asunción


Events

DateAgeEventTitle
30 Mar 1889BornAsunción
20 Dec 191324.7Ordained PriestPriest
25 Jul 193647.3AppointedAuxiliary Bishop of Asunción, Paraguay
25 Jul 193647.3AppointedTitular Bishop of Limnae
8 Nov 193647.6Ordained BishopTitular Bishop of Limnae
14 Jun 194152.2AppointedCoadjutor Archbishop of Asunción, Paraguay
14 Jun 194152.2AppointedTitular Archbishop of Cyrrhus
25 Feb 194959.9SucceededArchbishop of Asunción, Paraguay
16 Jun 197081.2RetiredArchbishop of Asunción, Paraguay
16 Jun 197081.2AppointedTitular Archbishop of Musti
25 Nov 197081.7ResignedTitular Archbishop of Musti
29 May 197788.2DiedArchbishop Emeritus of Asunción, Paraguay

MicroData Summary for Juan José Aníbal Mena Porta:
Archbishop Juan José Aníbal Mena Porta (born , died ) Archbishop Emeritus of Asunción

  • a priest for 63.4 years
  • a bishop for 40.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 81

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013