Catholic-Hierarchy DC

Bishop Otàvio Barbosa Aguiar

Deceased

Bishop Emeritus of Palmeira dos Índios, Alagoas


Events

DateAgeEventTitle
22 Apr 1913BornOrobi
28 Apr 193522.0Ordained PriestPriest
6 Nov 195441.5AppointedAuxiliary Bishop of São Luís do Maranhão, Maranho, Brazil
6 Nov 195441.5AppointedTitular Bishop of Gergis
30 Jan 195541.8Ordained BishopTitular Bishop of Gergis
24 Feb 195642.8AppointedBishop of Campina Grande, Paraiba, Brazil
4 Jul 196249.2AppointedBishop of Palmeira dos Índios, Alagoas, Brazil
29 Mar 197864.9ResignedBishop of Palmeira dos Índios, Alagoas, Brazil
9 Dec 200491.6DiedBishop Emeritus of Palmeira dos Índios, Alagoas, Brazil

MicroData Summary for Otàvio Barbosa Aguiar:
Bishop Otàvio Barbosa Aguiar (born , died ) Bishop Emeritus of Palmeira dos Índios

  • a priest for 69.6 years
  • a bishop for 49.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 6
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013