Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Vicente Távora

Deceased

Archbishop of Aracajú, Sergipe


Events

DateAgeEventTitle
19 Jul 1910BornOrobó
8 May 193423.8Ordained PriestPriest
23 Jun 195443.9AppointedAuxiliary Bishop of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
23 Jun 195443.9AppointedTitular Bishop of Prusias ad Hypium
25 Jul 195444.0Ordained BishopTitular Bishop of Prusias ad Hypium
20 Nov 195747.3AppointedBishop of Aracajú, Brazil
30 Apr 196049.8AppointedArchbishop of Aracajú, Sergipe, Brazil
3 Apr 197059.7DiedArchbishop of Aracajú, Sergipe, Brazil

MicroData Summary for José Vicente Távora:
Archbishop José Vicente Távora (born , died ) Archbishop of Aracajú

  • a priest for 35.9 years
  • a bishop for 15.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013