Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luciano José Cabral Duarte

Deceased

Archbishop Emeritus of Aracajú, Sergipe, Brazil


Events

DateAgeEventTitle
21 Jan 1925Born
18 Jan 194822.9Ordained PriestPriest of Aracajú, Brazil
14 Jul 196641.4AppointedAuxiliary Bishop of Aracajú, Sergipe, Brazil
14 Jul 196641.4AppointedTitular Bishop of Gadiaufala
2 Oct 196641.6Ordained BishopTitular Bishop of Gadiaufala
12 Feb 197146.0AppointedArchbishop of Aracajú, Sergipe, Brazil
26 Aug 199873.5ResignedArchbishop of Aracajú, Sergipe, Brazil
29 May 201893.3DiedArchbishop Emeritus of Aracajú, Sergipe, Brazil

MicroData Summary for Luciano José Cabral Duarte (VIAF: 98848283)
Archbishop Luciano José Cabral Duarte (born , died ) Archbishop Emeritus of Aracajú

EventPlace
Birth PlaceAracajú
Death PlaceAracajú, Archdiocese of Aracajú, Sergipe
Buried Place (Original)Săo Salvador, Church, Aracajú, Archdiocese of Aracajú, Sergipe

  • a priest for 70.3 years
  • a bishop for 51.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 31 May 2015
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 238, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast