Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Bezerra Coutinho

Deceased

Bishop Emeritus of Estância, Sergipe


Events

DateAgeEventTitle
7 Feb 1910BornCapistrano
3 Dec 193323.8Ordained PriestPriest
4 Aug 195646.5AppointedAuxiliary Bishop of Sobral, Ceara, Brazil
4 Aug 195646.5AppointedTitular Bishop of Uthina
28 Oct 195646.7Ordained BishopTitular Bishop of Uthina
28 Jan 196151.0AppointedBishop of Estância, Sergipe, Brazil
1 Jun 198575.3RetiredBishop of Estância, Sergipe, Brazil
7 Nov 200898.8DiedBishop Emeritus of Estância, Sergipe, Brazil

MicroData Summary for José Bezerra Coutinho:
Bishop José Bezerra Coutinho (born , died ) Bishop Emeritus of Estância

  • a priest for 74.9 years
  • a bishop for 52.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 97
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013