Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Bagnoli

Deceased

Bishop Emeritus of Fiesole


Events

DateAgeEventTitle
25 Feb 1902BornCortenuova
25 Jul 192523.4Ordained PriestPriest
17 Aug 194341.5AppointedBishop of Volterra, Italy
7 Oct 194341.6Ordained BishopBishop of Volterra, Italy
8 Apr 195452.1AppointedBishop of Fiesole, Italy
1 Aug 197775.4RetiredBishop of Fiesole, Italy
24 Dec 199795.8DiedBishop Emeritus of Fiesole, Italy

MicroData Summary for Antonio Bagnoli:
Bishop Antonio Bagnoli (born , died ) Bishop Emeritus of Fiesole

  • a priest for 72.4 years
  • a bishop for 54.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 64

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 22 Feb 2014