Catholic-Hierarchy DC

Bishop Simone Scatizzi

Deceased

Bishop Emeritus of Pistoia


Events

DateAgeEventTitle
26 May 1931BornPrato
29 Jun 195423.1Ordained PriestPriest
1 Aug 197746.2AppointedBishop of Fiesole, Italy
8 Sep 197746.3Ordained BishopBishop of Fiesole, Italy
27 May 198150.0AppointedBishop of Pistoia, Italy
4 Nov 200675.4RetiredBishop of Pistoia, Italy
27 Aug 201079.3DiedBishop Emeritus of Pistoia, Italy

MicroData Summary for Simone Scatizzi:
Bishop Simone Scatizzi (born , died ) Bishop Emeritus of Pistoia

  • a priest for 56.2 years
  • a bishop for 33.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 4 Nov 2006
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013