Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Bianchi

Deceased

Bishop Emeritus of Pescia


Events

DateAgeEventTitle
8 Apr 1918BornFirenze
6 Jul 194123.2Ordained PriestPriest of Firenze {Florence}, Italy
22 Jun 196446.2AppointedAuxiliary Bishop of Firenze {Florence}, Italy
22 Jun 196446.2AppointedTitular Bishop of Seleuciana
8 Sep 196446.4Ordained BishopTitular Bishop of Seleuciana
27 Jun 197759.2AppointedBishop of Pescia, Italy
18 Dec 199375.6RetiredBishop of Pescia, Italy
21 Sep 200385.4DiedBishop Emeritus of Pescia, Italy

MicroData Summary for Giovanni Bianchi
Bishop Giovanni Bianchi (born , died ) Bishop Emeritus of Pescia

  • a priest for 62.2 years
  • a bishop for 39.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 3 Oct 2016