Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vicente Arbeláez Gómez

Deceased

Archbishop of Santafé en Nueva Granada, Colombia


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1822Born
1845¹22.8Ordained PriestPriest
13 May 185937.1AppointedVicar Apostolic of Santa Marta, Colombia
19 Nov 185937.6AppointedTitular Bishop of Maximianopolis in Arabia
25 Mar 186038.0Ordained BishopTitular Bishop of Maximianopolis in Arabia
9 Dec 186442.7AppointedCoadjutor Archbishop of Santafé en Nueva Granada, Colombia
9 Dec 186442.7AppointedTitular Archbishop of Maximianopolis in Arabia
6 Feb 186845.9SucceededArchbishop of Santafé en Nueva Granada, Colombia
29 Jun 188462.3DiedArchbishop of Santafé en Nueva Granada, Colombia

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Vicente Arbeláez Gómez (VIAF: 29071474)
Archbishop Vicente Arbeláez Gómez (born , died ) Archbishop of Santafé en Nueva Granada

EventPlace
Birth PlaceLa Chapa
Ordained BishopCathedral, Bogota, Archdiocese of Santafé en Nueva Granada

  • a priest for 39.4 years
  • a bishop for 24.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 271, and Page 370
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 374
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1860, Number 3

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 21 Mar 2017