Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Simon Aichner

Deceased

Bishop Emeritus of Brixen {Bressanone}

Titular Archbishop of Theodoropolis


Events

DateAgeEventTitle
19 Oct 1816BornTerenten
2 Aug 184023.8Ordained PriestPriest of Brixen {Bressanone}, Italy
25 Sep 188265.9AppointedAuxiliary Bishop of Brixen {Bressanone}, Italy
25 Sep 188265.9AppointedTitular Bishop of Sebaste in Cilicia
15 Oct 188266.0Ordained BishopTitular Bishop of Sebaste in Cilicia
14 Jun 188467.7SelectedBishop of Brixen {Bressanone}, Italy
10 Nov 188468.1ConfirmedBishop of Brixen {Bressanone}, Italy
27 Nov 188468.1InstalledBishop of Brixen {Bressanone}, Italy
28 Jun 190487.7ResignedBishop of Brixen {Bressanone}, Italy
28 Jun 190487.7AppointedTitular Archbishop of Theodoropolis
3 Nov 191094.0DiedBishop Emeritus of Brixen {Bressanone}, Italy

MicroData Summary for Simon Aichner:
Archbishop Simon Aichner (born , died ) Bishop Emeritus of Brixen {Bressanone}

  • a priest for 70.3 years
  • a bishop for 28.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 159, and Page 506
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 93

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013