Catholic-Hierarchy DC

México

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
1 Feb 1921 Bishop Francisco Raúl Villalobos PadillaBishop Emeritus of Saltillo, Coahuila
1 Jan 1922 Bishop José de Jesús Sahagún de la ParraBishop Emeritus of Ciudad Lázaro Cárdenas, Michoacán
11 Jan 1929 Bishop Manuel Mireles VaqueraPrelate Emeritus of El Salto, Durango
4 Feb 1929 Bishop Gilberto Valbuena SánchezBishop Emeritus of Colima
28 Feb 1929 Bishop Jorge Bernal Vargas, L.C.Prelate Emeritus of Cancún-Chetumal, Quintana Roo
13 Apr 1929 Bishop Hermenegildo Ramírez Sánchez, M.J.Prelate Emeritus of Huautla, Oaxaca
23 Jun 1931 Bishop Juan de Dios Caballero ReyesAuxiliary Bishop Emeritus of Durango
30 Nov 1932 Bishop Fernando Mario Chávez RuvalcabaBishop Emeritus of Zacatecas
26 Jan 1933 Javier Cardinal Lozano BarragánPresident Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Assistance to Health Care Workers, Roman Curia
28 Mar 1933 Juan Cardinal Sandoval ÍñiguezArchbishop Emeritus of Guadalajara, Jalisco
8 Jun 1933 Bishop Abelardo Alvarado AlcántaraAuxiliary Bishop Emeritus of México, Federal District
12 Sep 1933 Archbishop José Fernández ArteagaArchbishop Emeritus of Chihuahua
Youngest
11 Apr 1975 Father Francisco Figueroa CervantesAuxiliary Bishop-Elect of Zamora, Michoacán
13 Dec 1973 Bishop Héctor López AlvaradoAuxiliary Bishop of Guadalajara, Jalisco
8 Oct 1973 Bishop Carlos Enrique Samaniego LópezAuxiliary Bishop of México, Federal District
4 Sep 1973 Bishop Oscar Efraín Tamez VillarrealAuxiliary Bishop of Monterrey, Nuevo León
21 Aug 1973 Bishop Luis Manuel Pérez RaygozaAuxiliary Bishop of México, Federal District
8 Feb 1972 Bishop Roberto Yenny GarcíaBishop of Ciudad Valles, San Luís Potosí
20 Dec 1971 Bishop Salvador González MoralesAuxiliary Bishop of México, Federal District
18 Oct 1971 Bishop César Garza Miranda, O.F.M.Auxiliary Bishop of Monterrey, Nuevo León
21 Apr 1971 Bishop Guadalupe Antonio Ruíz UrquínPrelate of Huautla, Oaxaca
15 Nov 1970 Father Miguel Ángel Castro MuñozBishop-Elect of Huajuapan de León, Oaxaca
12 Oct 1970 Bishop Juan Armando Pérez TalamantesAuxiliary Bishop of Monterrey, Nuevo León
20 Feb 1970 Bishop Héctor Mario Pérez VillarrealAuxiliary Bishop of México, Federal District

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 12 Jun 2021

Quantcast