Catholic-Hierarchy DC

Bishop Youhannes Ezzat Zakaria Badir

Deceased

Bishop of Luqsor {Tebe} (Coptic), Egypt


Events

DateAgeEventTitle
12 Aug 1949Born
5 Aug 197323.9Ordained PriestPriest
23 Nov 199243.2AppointedBishop of Ismayliah (Coptic), Egypt
29 Jan 199343.4Ordained BishopBishop of Ismayliah (Coptic), Egypt
23 Jun 199444.8AppointedBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic), Egypt
27 Dec 201566.3DiedBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic), Egypt

MicroData Summary for Youhannes Ezzat Zakaria Badir
Bishop Youhannes Ezzat Zakaria Badir (born , died ) Bishop of Luqsor {Tebe}

EventPlace
Birth PlaceAbou-Korkas

  • a priest for 42.3 years
  • a bishop for 22.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 133, Number 11,997
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 197, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 29 Dec 2015
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 225, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 23 Jan 2017