Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Isaac Ghattas

Deceased

Bishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic)


Events

DateAgeEventTitle
20 Jun 1909BornNazlet Ghattas
7 Feb 193222.6Ordained PriestPriest
21 Jun 194940.0AppointedBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic), Egypt
2 Oct 194940.3Ordained BishopBishop of Luqsor {Tebe} (Coptic), Egypt
Dec 1963³54.4AppointedArchbishop (Personal Title) of Luqsor {Tebe} (Coptic), Egypt
8 May 196757.9AppointedArchbishop (Personal Title) of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic), Egypt
8 Jun 197768.0DiedBishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic), Egypt

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Isaac Ghattas:
Archbishop Isaac Ghattas (born , died ) Bishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh}

  • a priest for 45.3 years
  • a bishop for 27.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 85

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013