Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Nousseir

Deceased

Bishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic)


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1896BornAbutig
28 Mar 192023.3Ordained PriestPriest of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic), Egypt
21 Jan 195053.1AppointedBishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic), Egypt
19 Mar 195053.3Ordained BishopBishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic), Egypt
Dec 1963³67.0AppointedArchbishop (Personal Title) of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic), Egypt
24 Jan 196770.1DiedBishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh} (Coptic), Egypt

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Paul Nousseir:
Archbishop Paul Nousseir (born , died ) Bishop of Minya {Ermopoli Maggiore; Minieh}

  • a priest for 46.8 years
  • a bishop for 16.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 9

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013