Catholic-Hierarchy DC

Stephanos I Cardinal Sidarouss, C.M. †

Deceased

Patriarch Emeritus of Alexandria {Alessandria} (Coptic)


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1904BornCairo
2 Jul 193935.4Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
9 Aug 194743.5AppointedAuxiliary Bishop of Alexandria {Alessandria} (Coptic), Egypt
9 Aug 194743.5AppointedTitular Bishop of Sais
25 Jan 194843.9Ordained BishopTitular Bishop of Sais
10 May 195854.2AppointedPatriarch of Alexandria {Alessandria} (Coptic), Egypt
10 May 195854.2AppointedBishop of Alexandria {Alessandria} (Coptic), Egypt
22 Feb 196561.0Elevated to Cardinal
24 May 198682.3RetiredPatriarch of Alexandria {Alessandria} (Coptic), Egypt
24 May 198682.3RetiredBishop of Alexandria {Alessandria} (Coptic), Egypt
23 Aug 198783.5DiedPatriarch Emeritus of Alexandria {Alessandria} (Coptic), Egypt

MicroData Summary for Stephanos I Sidarouss:
Cardinal Stephanos I Sidarouss C.M. (born , died ) Patriarch Emeritus of Alexandria {Alessandria}

  • a priest for 48.1 years
  • a bishop for 39.6 years
  • a cardinal for 22.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 105, Deceased Cardinals (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013