Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José de la Cruz Turcios y Barahona, S.D.B. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Tegucigalpa

Titular Archbishop of Nisibis


Events

DateAgeEventTitle
1 Sep 1884BornPespire
1 Jan 192035.3Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
28 May 194358.7AppointedAuxiliary Bishop of Santa Rosa de Copán, Honduras
28 May 194358.7AppointedTitular Bishop of Carrhae
15 Aug 194359.0Ordained BishopTitular Bishop of Carrhae
8 Dec 194763.3AppointedArchbishop of Tegucigalpa, Honduras
18 May 196277.7RetiredArchbishop of Tegucigalpa, Honduras
18 May 196277.7AppointedTitular Archbishop of Nisibis
12 Jul 196883.9DiedArchbishop Emeritus of Tegucigalpa, Honduras

MicroData Summary for José de la Cruz Turcios y Barahona:
Archbishop José de la Cruz Turcios y Barahona S.D.B. (born , died ) Archbishop Emeritus of Tegucigalpa

  • a priest for 48.5 years
  • a bishop for 24.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 142
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013