Catholic-Hierarchy DC

Bishop Everard Ter Laak, C.I.C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Siwantze [Chongli-Xiwanzi]

Titular Bishop of Paroecopolis seu Partecopolis


Events

DateAgeEventTitle
5 Nov 1868BornDidam, Netherlands
17 Nov 188921.0ProfessedMember of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
3 Apr 189223.4Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
21 Jun 190637.6AppointedPrefect of Southern Kansu {Kansu Meridionale}, China
1 May 191445.5AppointedTitular Bishop of Paroecopolis seu Partecopolis
1 May 191445.5AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Central Mongolia {Mongolia Centrale}, China
15 Nov 191446.0Ordained BishopTitular Bishop of Paroecopolis seu Partecopolis
12 Jan 192455.2SucceededVicar Apostolic of Tchagar, China
5 May 193162.5DiedVicar Apostolic of Siwantze [Chongli-Xiwanzi], China

MicroData Summary for Everard Ter Laak:
Bishop Everard Ter Laak C.I.C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Siwantze [Chongli-Xiwanzi]

  • a priest for 39.1 years
  • a bishop for 16.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • d: Annuario Pontificio, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1914, Number 64

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013