Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jérôme-Josse Van Aertselaer, C.I.C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Tchagar, China

Titular Bishop of Zaraï


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1845Born
11 Jun 187024.6Ordained PriestPriest
24 Mar 187327.3ProfessedPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
17 Jun 188741.6AppointedSuperior General of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
7 May 189852.5AppointedVicar Apostolic of Central Mongolia {Mongolia Centrale}, China
7 May 189852.5AppointedTitular Bishop of Zaraï
24 Jul 189852.7Ordained BishopTitular Bishop of Zaraï
12 Jan 192478.1DiedVicar Apostolic of Tchagar, China

MicroData Summary for Jérôme-Josse Van Aertselaer
Bishop Jérôme-Josse Van Aertselaer C.I.C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Tchagar

EventPlace
Birth PlaceHoogstraeten, Belgium
Ordained BishopSt Pierre, Church, Anderlecht, Belgium

  • a priest for 53.5 years
  • a bishop for 25.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 602
  • c2+: Google Books
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1898, Number 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 15 Jun 2017