Catholic-Hierarchy DC

Bishop Santino Taveggia, P.I.M.E. †

Deceased

Bishop of Dinajpur


Events

DateAgeEventTitle
20 May 1855BornCologno Monzese, Italy
7 Mar 187923.7Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
23 Aug 190651.2AppointedBishop of Krishnagar, India
4 Nov 190651.4Ordained BishopBishop of Krishnagar, India
18 Jun 192772.0AppointedBishop of Dinajpur, Bangladesh
2 Jun 192873.0DiedBishop of Dinajpur, Bangladesh

MicroData Summary for Santino Taveggia:
Bishop Santino Taveggia P.I.M.E. (born , died ) Bishop of Dinajpur

  • a priest for 49.2 years
  • a bishop for 21.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1906, Number 69

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015