Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ferdinand Périer, S.J. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Calcutta

Titular Archbishop of Rhoina


Events

DateAgeEventTitle
22 Sep 1875BornAnvers, Belgium
3 Oct 190934.0Ordained PriestPriest of Society of Jesus
10 Aug 192145.9AppointedCoadjutor Archbishop of Calcutta, India
10 Aug 192145.9AppointedTitular Archbishop of Plataea
21 Dec 192146.2Ordained BishopTitular Archbishop of Plataea
23 Jun 192448.8SucceededArchbishop of Calcutta, India
12 Aug 196084.9RetiredArchbishop of Calcutta, India
12 Aug 196084.9AppointedTitular Archbishop of Rhoina
10 Nov 196893.1DiedArchbishop Emeritus of Calcutta, India

MicroData Summary for Ferdinand Périer:
Archbishop Ferdinand Périer S.J. (born , died ) Archbishop Emeritus of Calcutta

  • a priest for 59.1 years
  • a bishop for 46.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 96
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 103

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013