Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Niclas Kujur, S.J. †

Deceased

Archbishop of Ranchi


Events

DateAgeEventTitle
7 Sep 1898BornBanripahar
24 Aug 192931.0Ordained PriestPriest of Society of Jesus
13 Dec 195153.3AppointedBishop of Ranchi, India
9 Mar 195253.5Ordained BishopBishop of Ranchi, India
19 Sep 195355.0AppointedArchbishop of Ranchi, India
25 Jul 196061.9DiedArchbishop of Ranchi, India

MicroData Summary for Niclas Kujur:
Archbishop Niclas Kujur S.J. (born , died ) Archbishop of Ranchi

  • a priest for 30.9 years
  • a bishop for 8.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 16

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013