Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vivian Anthony Dyer

Deceased

Archbishop of Calcutta


Events

DateAgeEventTitle
25 Sep 1906BornBombay
4 Oct 193125.0Ordained PriestPriest
25 Apr 195952.6AppointedCoadjutor Archbishop of Calcutta, India
25 Apr 195952.6AppointedTitular Archbishop of Gabala
9 Aug 195952.9Ordained BishopCoadjutor Archbishop of Calcutta, India
12 Aug 196053.9SucceededArchbishop of Calcutta, India
8 Feb 196255.4DiedArchbishop of Calcutta, India

MicroData Summary for Vivian Anthony Dyer:
Archbishop Vivian Anthony Dyer (born , died ) Archbishop of Calcutta

  • a priest for 30.3 years
  • a bishop for 2.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 72

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013