Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Angelo Innocent Fernandes

Deceased

Archbishop Emeritus of Delhi


Events

DateAgeEventTitle
28 Jul 1913BornKarachi
29 Aug 193724.1Ordained PriestPriest of Bombay, India
4 Jun 195945.9AppointedCoadjutor Archbishop of Delhi, India
4 Jun 195945.9AppointedTitular Archbishop of Novae Patrae
1 Nov 195946.3Ordained BishopTitular Archbishop of Novae Patrae
16 Sep 196754.1SucceededArchbishop of Delhi, India
19 Nov 199077.3RetiredArchbishop of Delhi, India
30 Jan 200086.5DiedArchbishop Emeritus of Delhi, India

MicroData Summary for Angelo Innocent Fernandes:
Archbishop Angelo Innocent Fernandes (born , died ) Archbishop Emeritus of Delhi

  • a priest for 62.4 years
  • a bishop for 40.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 99
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v2.9.9, 5 Oct 2014; Data: 16 Oct 2014