Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Charles-Jean Seghers

Deceased

Bishop of Vancouver Island, USA


Events

DateAgeEventTitle
26 Dec 1839Born
31 May 186323.4Ordained PriestPriest of Vancouver Island, USA
11 Mar 187333.2AppointedBishop of Vancouver Island, USA
29 Jun 187333.5Ordained BishopBishop of Vancouver Island, USA
23 Jul 187838.5AppointedCoadjutor Archbishop of Oregon City, Oregon, USA
23 Jul 187838.5AppointedTitular Bishop of Canea
28 Sep 187838.7AppointedTitular Archbishop of Hemesa
12 Dec 188040.9SucceededArchbishop of Oregon City, Oregon, USA
6 Mar 188444.1AppointedArchbishop (Personal Title) of Vancouver Island, USA
28 Nov 188646.9DiedBishop of Vancouver Island, USA

MicroData Summary for Charles-Jean Seghers (VIAF: 104478583)
Archbishop Charles-Jean Seghers (born , died ) Bishop of Vancouver Island

EventPlace
Birth PlaceGhent, Diocese of Gent {Ghent, Gand}, Belgium
Ordained BishopS. Andre, Cathedral, Victoria, BC, Diocese of Vancouver Island
Death PlaceNulato, AK, Diocese of Vancouver Island

  • a priest for 23.4 years
  • a bishop for 13.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 81, and Page 259
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 427, and Page 581
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1873, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 11 Mar 2017