Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Inácio de São Caetano, O.C.D. †

Deceased

Bishop Emeritus of Penafiel

Titular Archbishop of Thessalonica


Events

DateAgeEventTitle
31 Jul 1719BornChaves
6 Jan 173616.4ProfessedMember of Order of Discalced Carmelites
174323.4Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
17 Jun 177151.9AppointedBishop of Penafiel, Portugal
9 Dec 177859.4ResignedBishop of Penafiel, Portugal
14 Dec 177859.4AppointedTitular Archbishop of Thessalonica
29 Nov 178869.3DiedBishop Emeritus of Penafiel, Portugal

MicroData Summary for Inácio de São Caetano:
Archbishop Inácio de São Caetano O.C.D. (born , died ) Bishop Emeritus of Penafiel

  • a priest for 45.9 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013