Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Manoel de Santa Ines Ferreira, O.C.D. †

Deceased

Archbishop of São Salvador da Bahia


Events

DateAgeEventTitle
1704BornCascais, Portugal
27 Jun 172824.5Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
15 Dec 174542.0AppointedBishop of Angola e Congo, Angola
13 Mar 174642.2Ordained BishopBishop of Angola e Congo, Angola
6 Aug 177066.6AppointedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil
22 Jun 177167.5DiedArchbishop of São Salvador da Bahia, Brazil

MicroData Summary for Manoel de Santa Ines Ferreira:
Archbishop Manoel de Santa Ines Ferreira O.C.D. (died ) Archbishop of São Salvador da Bahia

  • a priest for 43.0 years
  • a bishop for 25.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013